Tipy a triky
„Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“
„The important thing is not to stop questioning.“
Albert Einstein

Aký účel majú tieto stránky?
Účelom je mapovať slovenskú a európsku legislatívu, ktorá určuje pravidlá autentifikácie a autorizácie, na vývoj aplikácií a ich integráciu do IS verejnej správy, elektronického zdravotníctva a súkromného sektoru.
Čo je to „Autentifikácia“?
Pod pojmom „Autentifikácia“ sa ďalej rozumie proces elektronickej identifikácie s eID a to najmä v elektronickej komunikácii so štátom.
Čo je to „Autorizácia“?
Pod pojmom „Autorizácia“ sa ďalej rozumie vyhotovenie kvalifikovaného elektronického podpisu (KEP) pomocou kvalifikovaného certifikátu (KC), ktorý bol vydaný na eID.
Predstavuje najvyššiu a jedinú dôveryhodnú úroveň elektronického podpisu, ktorá má právny účinok rovnocenný s vlastnoručným podpisom.
Aké môžu byť kombinácie autentifikácie a autorizácie s eID?
Ako príklady vyžitia eID sme použili rôzne scenáre elektronického hlasovania, s rôznou úrovňou dôvernosti, zabezpečenia a diskrétnosti hlasujúceho (anonymné vs neanonymné hlasovanie).
Ani jeden z nasledujúcich scenárov nepredstavuje príklad pre všeobecné elektronické voľby, ktoré sú samy o sebe predstavujú veľkú a komplexná téma, kde je nutné riešiť viaceré otázky, zväčša protichodné (transparentnosť vs diskrétnosť, bezpečnosť vs použiteľnosť a pod.)
Nasledujúce príklady sú ukážkou využitia kombinácie nástrojov autentifikácie a autorizácie na demonštračných aplikáciách, časti ktorých:
- sprístupnené ako OSS na Github
- vieme poskytnúť partnerom voči NDA ako komponenty pre integráciu v ich aplikáciách/ elektronických službách.
Aké entity vstupujú do eID autentifikačnej schémy?
Autentifikácia prostredníctvom slovenského eID je odvodená od nemeckej eID schémy, ktorá je založená na vzájomnej interakcii v trojuholníkovej schéme dôvery medzi:
- Používateľom (občanom, pacientom,...) teda prvou stranou, ktorá službu konzumuje a prezentuje svoju totožnosť, resp. prítomnosť
- Poskytovateľom služby, teda druhou stranou, ktorá službu vystavuje a dôveruje overeniu totožnosti Používateľa
- Poskytovateľom identity, teda treťou stranou, ktorá totožnosť Používateľa dokáže elektronicky overiť a garantuje Poskytovateľovi úroveň (silu) autentifikácie
Aké sú základné štandardy a smernice pre eID schému?
eID je založené na technických smerniciach CEN/TS 15480 European Citizen Card, ISO/ICS 35.240.15 a BSI TR-03110 a je prispôsobené národným eGov požiadavkám.
eID autentifikačný systém (eID klient a eID server) je založený na Middleware podľa ISO24727. Server pristupuje vzdialene k údajom uloženým na čipe prostredníctvom eID klienta. Údaje sú prenášané cez šifrovaný komunikačný kanál, tzv. Exnted Acces Control (EAC).
Tu by sa nám zišiel nejaký obrázok alebo text, aby bol koniec stránky dlhší a tým pádom aj odkaz na poslednú položku na stránke by nám správne skočil na jej začiatok. Lorem ipsum dolor sit amet.
